Bekeményített a kormány: pénzt kapnak vissza a magyarok a bankjuktól

A januártól érvényes emeléseket kapják vissza az ügyfelek.

Árrésstop, bankdíjstop és üzemanyagár-esés – a szakértő szerint ezen tényezőknek köszönhető a változás.
„Az élelmiszer-árrésstop, a banki és telekommunikációs szolgáltatókkal való megállapodás és az üzemanyagárak csökkenése rövid távon biztosan lefelé tolja az inflációt” – ezt nyilatkozta a Világgazdaságnak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője, akinek számításai szerint a korábbi 5 százalék helyett már 4 százalék környékén is lehet az éves átlagos infláció.
Ezt is ajánljuk a témában
A januártól érvényes emeléseket kapják vissza az ügyfelek.
A gazdaságban az elmúlt hónapokban még a vártnál nagyobb mértékű áremelkedés következett be.
Ugyan az elemzők, illetve a Magyar Nemzeti Bank is januárra jelezte előre az infláció csúcsát, körülbelül 4,5 százalékos szinten, ehhez képest egy hónappal később, februárban érte el a tetőpontot, 5,6 százalékkal. Azóta változás történt, amely ezen tényezőknek köszönhető:
árrésstop, bankdíjstop és üzemanyagár-esés.
Ezen intézkedéseknek ugyanis elég pozitív hatása is lett.
Március 17-től május végéig a kormány 30 alapvető élelmiszer árrését 10%-ban maximálta. Bár az intézkedés hatását áprilisra várták, már márciusban is 4,7%-ra csökkent az infláció, az élelmiszerárak emelkedése pedig megállt. Az árréskorlátozás eddig 870 termék árát 17–18%-kal csökkentette, így áprilisban az élelmiszer-infláció 5% alá eshet.
A múlt héten a telekommunikációs szolgáltatók bejelentették, hogy a kormány kérésére idén nem emelnek árakat. Meglepetésre a bankok is csatlakoztak:
2026. június 30-ig nem hárítják át a lakosságra az inflációs vagy működési költségeiket. Ahol már történt díjemelés, ott visszamenőleg kompenzálják az ügyfeleket, így a tavalyi inflációnak megfelelő, 3,7%-os emelés is elmarad.
Végül pedig az elmúlt két hétben jelentősen csökkentek az üzemanyagárak.
A benzin nagykereskedelmi ára 33, a gázolajé 34 forinttal csökkent, így április közepére az átlagárak 580–590 forint körülire alakultak, ami 60–70 forinttal alacsonyabb a januári viszonylatnál.
Mindezek hatására Török Zoltán úgy véli, már áprilisban visszatérhet a jegybank céltartományába a drágulás üteme, és szerinte 4 százalék környékén, de főleg alatta maradhat a következő időszakban.
Nyitókép forrása: MTI/Lakatos Péter